Odpowiedzialność za szkody w środowisku
Dlaczego warto?
Wyspecjalizowany produkt
Ubezpieczenia środowiskowe Colonnade zapewniają kompleksową ochronę przedsiębiorstwa, związaną z ryzykiem wyrządzenia szkód w środowisku.
Pełna rekompensata strat
Pełna rekompensata strat wyrządzonych osobom trzecim, gwarancja pokrycia kosztów działań mających na celu przywrócenie środowiska do stanu sprzed szkody, z uwzględnieniem szkód na terenie należącym do Ubezpieczonego, jak również pokrycie kosztów wymuszonych przerw w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.
Stosowanie zapisów ustawy
Ochrona obejmuje odpowiedzialność firmy na gruncie przepisów prawa środowiskowego w tym m.in. ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie oraz uwzględnia bieżące zmiany w przepisach.
Chroń nasze wspólne dobra i zasoby przed niechcianymi skutkami działalności przedsiębiorstwa.
Dla kogo?
Zgodnie z ustawą z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie każdy podmiot odpowiedzialny za szkodę w środowisku zobowiązany jest do przywrócenia środowiska do stanu sprzed szkody. Dlatego ubezpieczenie skierowane jest do wszystkich firm ponoszących ryzyko wyrządzenia szkód w środowisku – małych, średnich oraz korporacji. Z oferty korzystają różne grupy klientów:
- gminy, miasta – odpowiadające za szkody w środowisku powstałe w obrębie terenu prowadzonej przez nie działalności
- producenci – przemysł ciężki, chemiczny, petrochemiczny
- producenci – przemysł spożywczy
- dostawcy energii i gazu
- firmy zajmujące się gospodarką odpadami, w tym zarządzający składowiskiem odpadów
- firmy prowadzące prace budowlane
- firmy z branży wodno-kanalizacyjnej, oczyszczalnie ścieków
- firmy zajmujące się handlem detalicznym, magazynowaniem, działalnością rolniczą
- firmy transportowe i logistyczne
- właściciele nieruchomości, deweloperzy i najemcy powierzchni
- firmy specjalizujące się w konsultingu oraz inżynierii środowiska
- wydobywcy ropy i gazu (w tym gazu łupkowego)
O produkcie
Cechy i zalety
- Ochrona obejmuje odpowiedzialność firmy na gruncie przepisów prawa środowiskowego w tym m.in. ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie oraz uwzględnia bieżące zmiany w przepisach.
- Pełna ochrona prawna w sprawach cywilnych i administracyjnych dotyczących zagrożeń i szkód środowiskowych.
- Pokrycie zdarzeń nagłych i stopniowych – ubezpieczenie nie wprowadza podziałów na zanieczyszczenia nagłe i powolne ani ograniczeń i wyłączeń z tym związanych.
- Kompleksowa ochrona nie tylko w zakresie prowadzenia wieloletnich działań naprawczych, ale również wynikająca z konieczności monitorowania stanu środowiska po szkodzie.
- Pokrycie szkód w środowisku bez względu na to czy są konsekwencją emisji, zmiany poziomu wód gruntowych, ciepła, hałasu lub innych czynników związanych z prowadzoną działalnością.
- Brak wyłączenia ataków cybernetycznych.
Co obejmuje ubezpieczenie?
Koszty
W zakres ubezpieczenia wchodzą koszty przywrócenia środowiska do stanu sprzed szkody, w tym koszty działań zapobiegawczych i naprawczych poniesionych w oparciu o aktualne prawo środowiskowe, w szczególności Ustawę o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie. Pokrywane są też koszty obrony prawnej koszty obudowy mienia ruchomego lub nieruchomości powstałe wskutek prowadzonych działań zapobiegawczych i naprawczych, a także koszty specjalistów od poprawy wizerunku. W ramach rozszerzenia do oferty standardowej ubezpieczenie dodatkowo może pokryć koszty wymuszonej przerwy w prowadzonej działalności.
Szkody
Zakres ubezpieczenia obejmuje szkody wynikłe z emisji zarówno nagłej jak i stopniowej. Ubezpieczone są szkody w środowisku, w tym w gatunkach chronionych, w chronionych siedliskach przyrodniczych, w wodach lub w powierzchni ziemi, powstałe na terenie własnym lub należącym do osób trzecich bez ograniczenia do szkód będących następstwem emisji.
Roszczenia i ryzyka
Ubezpieczenie działa w przypadku roszczeń osób trzecich dotyczących szkody osobowej lub szkody na mieniu oraz obejmuje ryzyka transportowe.
Pytania i odpowiedzi
Ubezpieczenie środowiskowe to kompleksowa ochrona na wypadek szkód środowiskowych. Zgodnie z ustawą z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie podmiot odpowiedzialny za szkodę w środowisku zobowiązany jest do przywrócenia środowiska do stanu sprzed szkody. Proces ten wiąże się z koniecznością przygotowania ekspertyz, prowadzenia czynności naprawczych, a także monitorowania stanu środowiska po szkodzie. Jest to proces długotrwały, wymagający dużych nakładów finansowych, pełnego zaangażowania oraz eksperckiej wiedzy.
Z ochrony ubezpieczeniowej korzystają m.in.
- producenci – przemysł ciężki, chemiczny, petrochemiczny
- producenci – przemysł spożywczy
- dostawcy energii i gazu
- firmy zajmujące się gospodarką odpadami, w tym zarządzający składowiskiem odpadów
- firmy prowadzące prace budowlane
- firmy z branży wodno-kanalizacyjnej, oczyszczalnie ścieków
- firmy zajmujące się handlem detalicznym, magazynowaniem, działalnością rolniczą
- firmy transportowe i logistyczne
- właściciele nieruchomości, deweloperzy i najemcy powierzchni
- firmy specjalizujące się w konsultingu oraz inżynierii środowiska
- wydobywcy ropy i gazu (w tym gazu łupkowego)
Ubezpieczenie obejmuje ryzyka środowiskowe na różnych obszarach prowadzonej działalności gospodarczej, niosących za sobą ryzyko skażenia ekologicznego na całym świecie.
Odpowiedzialność za szkody w środowisku wynika z przepisów prawa. Kwestie te reguluje Ustawa o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. Ustawa nakłada bezpośrednią odpowiedzialność administracyjnoprawną na podmioty korzystające ze środowiska. Buduje świadomość ekologiczną ze szczególnym zwróceniem uwagi na konieczność ochrony:
- powierzchni ziemi
- wód
- gatunków chronionych lub chronionych siedlisk przyrodniczych
Ustawa określa m.in. zasady odpowiedzialności za zapobieganie szkodom w środowisku oraz naprawę szkód w środowisku.
Organem ochrony środowiska właściwym w sprawach odpowiedzialności za zapobieganie szkodom w środowisku i naprawę szkód w środowisku jest regionalny dyrektor ochrony środowiska.
Underwriter ds. ubezpieczeń środowiskowych w Colonnade zbiera dane do oceny ryzyka poprzez dedykowany kwestionariusz oraz poprzez rozmowę z brokerem lub klientem.
Wypełnienie kwestionariusza nie jest konieczne, możliwe są również inne formy przekazania informacji o ryzyku (np. slip brokerski), jednakże udzielenie odpowiedzi na spisane w kwestionariuszu pytania pozwolą underwriterowi lepiej zrozumieć ryzyko wystąpienia potencjalnych szkód, a tym samym przedstawić szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej w ofercie. Wypełnienie kwestionariusza jest więc opłacalne z perspektywy klienta, bo może wówczas otrzymać lepszą ofertę.
Dokumenty do pobrania
Jak kupić ubezpieczenie?
Zadzwoń
Dla Brokerów i Agentów
Nasz ekspert
Z branżą ubezpieczeniową jestem związany od 2010 r. Od początku kariery zajmuję się zagadnieniami oceny ryzyka oraz rozwoju ubezpieczeń środowiskowych. Obecnie odpowiadam za rozwój i koordynację linii ubezpieczeń środowiskowych.
Chroń nasze wspólne dobra i zasoby przed niechcianymi skutkami działalności przedsiębiorstwa.