Environmental Protect
Odpowiedzialność za szkody w środowisku
Ubezpieczenia środowiskowe Colonnade zapewniają kompleksową ochronę przedsiębiorstwa, związaną z ryzykiem wyrządzenia szkód w środowisku.
Obejmują one pełną rekompensatę strat wyrządzonych osobom trzecim, dają gwarancję pokrycia kosztów działań mających na celu przywrócenie środowiska do stanu sprzed szkody, jak również pokrycie kosztów wymuszonych przerw w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.
Ubezpieczenia środowiskowe Colonnade zapewniają kompleksową ochronę przedsiębiorstwa, związaną z ryzykiem wyrządzenia szkód w środowisku.
Obejmują one pełną rekompensatę strat wyrządzonych osobom trzecim, dają gwarancję pokrycia kosztów działań mających na celu przywrócenie środowiska do stanu sprzed szkody, jak również pokrycie kosztów wymuszonych przerw w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.
Co obejmuje ubezpieczenie?
Koszty
W zakres ubezpieczenia wchodzą koszty działań zapobiegawczych i naprawczych poniesionych w oparciu o aktualne prawo środowiskowe, w szczególności Ustawę o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dziennik Ustaw z 2007 r. Nr 75, poz. 493). Pokrywane są też koszty przerwy w prowadzonej działalności, obrony prawnej, oraz koszty obudowy mienia ruchomego lub nieruchomości powstałe wskutek prowadzonych działań zapobiegawczych i naprawczych.
Szkody
Zakres ubezpieczenia obejmuje szkody wynikłe z emisji zarówno nagłej jak i stopniowej. Ubezpieczone są szkody w środowisku, w tym w gatunkach chronionych, w chronionych siedliskach przyrodniczych, w wodach lub w powierzchni ziemi, powstałe na terenie własnym lub należącym do osób trzecich bez ograniczenia do szkód będących następstwem emisji.
Roszczenia i ryzyka
Ubezpieczenie działa w przypadku roszczeń osób trzecich dotyczących szkody osobowej lub szkody na mieniu oraz obejmuje ryzyka transportowe.
Dla kogo?
Zgodnie z ustawą z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie każdy podmiot odpowiedzialny za szkodę w środowisku zobowiązany jest do przywrócenia środowiska do stanu sprzed szkody. Dlatego ubezpieczenie skierowane jest do wszystkich firm ponoszących ryzyko wyrządzenia szkód w środowisku - małych, średnich oraz korporacji. Z oferowanych polis korzystają różne grupy klientów:
producenci – przemysł ciężki, chemiczny, petrochemiczny,
producenci – przemysł spożywczy,
dostawcy energii i gazu,
firmy zajmujące się zarządzaniem odpadami,
firmy prowadzące projekty budowlane,
firmy z branży wodno-kanalizacyjnej, oczyszczalnie ścieków,
firmy zajmujące się zarządzaniem składowiskami, handel detaliczny, magazyny,
firmy transportowe i logistyczne,
właściciele nieruchomości, deweloperzy i najemcy powierzchni,
firmy specjalizujące się w konsultingu oraz inżynierii środowiska,
wydobywcy ropy i gazu (w tym gazu łupkowego).
Zalety i cechy
Ochrona obejmuje odpowiedzialność firmy na gruncie Ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie oraz uwzględnia bieżące zmiany w przepisach.
Pełna ochrona prawna w sprawach cywilnych i administracyjnych dotyczących zagrożeń i szkód środowiskowych.
Pokrycie zdarzeń nagłych i stopniowych - ubezpieczenie nie wprowadza podziałów na zanieczyszczenia nagłe i powolne ani ograniczeń i wyłączeń z tym związanych.
Kompleksowa ochrona nie tylko w zakresie prowadzenia wieloletnich działań naprawczych, ale również wynikająca z konieczności monitorowania stanu środowiska po szkodzie.
Pokrycie szkód w środowisku bez względu na to, czy są konsekwencją emisji, zmiany poziomu wód gruntowych, ciepła, hałasu lub innych czynników związanych z prowadzoną działalnością.
Brak wyłączenia ataków cybernetycznych.
Skontaktuj się
Dla nowych oraz współpracujących brokerów kontakt odbywa się z regionalnymi przedstawicielami
pon. – cz. 9.00 – 17.30;
pt. 9.00 – 16.45
Najczęściej zadawane pytania
Polisa środowiskowa to kompleksowa ochrona na wypadek szkód środowiskowych. Zgodnie z ustawą z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie podmiot odpowiedzialny za szkodę w środowisku zobowiązany jest do przywrócenia środowiska do stanu sprzed szkody. Proces ten wiąże się z koniecznością przygotowania ekspertyz, prowadzenia czynności naprawczych, a także monitorowania stanu środowiska po szkodzie. Jest to proces długotrwały, wymagający dużych nakładów finansowych, pełnego zaangażowania oraz eksperckiej wiedzy.
Z polis korzystają m.in.
producenci – przemysł ciężki, chemiczny, petrochemiczny a także spożywczy,
dostawcy energii i gazu,
firmy zajmujące się zarządzaniem odpadami,
firmy prowadzące projekty budowlane,
firmy z branży wodno-kanalizacyjnej, oczyszczalnie ścieków,
firmy zajmujące się zarządzaniem składowiskami, handlem detalicznym, magazyny,
firmy transportowe i logistyczne,
właściciele nieruchomości, deweloperzy i najemcy powierzchni,
firmy specjalizujące się w konsultingu oraz inżynierii środowiska,
wydobywcy ropy i gazu (w tym gazu łupkowego),
firmy budowlane, wykonawcy.
Polisa obejmuje ryzyka środowiskowe na różnych obszarach prowadzonej działalności gospodarczej, niosących za sobą ryzyko skażenia ekologicznego na całym świecie.
Zapobieganie szkodom w środowisku wynika z przepisów prawa. Kwestie te reguluje Ustawa o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dziennik Ustaw z 2007 r. Nr 75, poz. 493).
Ustawa nakłada bezpośrednią odpowiedzialność administracyjnoprawną na podmioty korzystające ze środowiska. Buduje świadomość ekologiczną ze szczególnym zwróceniem uwagi na konieczność ochrony:
powierzchni ziemi,
wód,
gatunków chronionych lub chronionych siedlisk przyrodniczych.
Ustawa określa m.in. zasady odpowiedzialności za zapobieganie szkodom w środowisku oraz naprawę szkód w środowisku.
Materiały do pobrania

Nasz ekspert
Łukasz Jastrzębski
Z branżą ubezpieczeniową jestem związany od 2010 r. Od początku kariery zajmuję się zagadnieniami oceny ryzyka oraz rozwoju ubezpieczeń środowiskowych. Obecnie odpowiadam za rozwój i koordynację linii ubezpieczeń środowiskowych.
Powiązane Ubezpieczenia
Ubezpieczenie OC z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej
Czytaj więcejUbezpieczenie OC z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz posiadania rzeczy Liability Protect, chroni przedsiębiorcę przed konsekwencjami finansowymi w sytuacji szkody wyrządzonej osobie trzeciej. Posiadając ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, przedsiębiorca nie musi ponosić samodzielnie kosztów odszkodowań, które wraz z kosztami obrony sądowej mogą stanowić poważne obciążenie finansowe. Rodzaj oraz zakres ochrony każdorazowo zależą od rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorcę i są one dostosowane do jego indywidualnych potrzeb.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej przewoźnika drogowego
Czytaj więcejUbezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej (OCPD) chroni przewoźnika drogowego przed potencjalnymi, negatywnymi konsekwencjami wynikającymi ze szkody w powierzonym do przewozu ładunku. Ta forma polisy zabezpiecza tym samym płynność działalności firmy transportowej poprzez zaspokojenie ewentualnych roszczeń poszkodowanego.
Ubezpieczenie mienia i utraty zysku od wszystkich ryzyk
Czytaj więcejUbezpieczenie All risk chroni przedsiębiorcę przed szkodami związanymi z utratą czy zniszczeniem mienia. Pokrywa wszystkie koszty spowodowane przez nagłe i nieprzewidziane zdarzenia, może być też rozszerzone o utratę zysku będącą efektem szkody w mieniu.