D&O GUARD
Ubezpieczenie władz spółki - D&O
Decyzje podejmowane przez członków Zarządu i Rad Nadzorczych w tych podmiotach mają wpływ na przedsiębiorstwa jak i życie prywatne członków, ponieważ odpowiadają oni całym własnym majątkiem za podejmowane działania lub zaniechania służbowe. Taka sytuacja może powodować niechęć do podejmowania trudnych decyzji. Aby zapewnić członkom Zarządu i Rad Nadzorczych swobodę działania, niezbędne jest zagwarantowanie im ochrony prywatnego majątku przed konsekwencjami działań służbowych. Taką ochronę zapewnia polisa D&O GUARD w Colonnade.
Decyzje podejmowane przez członków Zarządu i Rad Nadzorczych w tych podmiotach mają wpływ na przedsiębiorstwa jak i życie prywatne członków, ponieważ odpowiadają oni całym własnym majątkiem za podejmowane działania lub zaniechania służbowe. Taka sytuacja może powodować niechęć do podejmowania trudnych decyzji. Aby zapewnić członkom Zarządu i Rad Nadzorczych swobodę działania, niezbędne jest zagwarantowanie im ochrony prywatnego majątku przed konsekwencjami działań służbowych. Taką ochronę zapewnia polisa D&O GUARD w Colonnade.
Co obejmuje ubezpieczenie?
Zakres ochrony
Polisa D&O GUARD chroni prywatny majątek osób wchodzących w skład organów spółki i ich rodzin, oraz samą spółkę przed finansowymi konsekwencjami decyzji podjętych przez członków jej władz. Polisa uruchomi się w przypadku roszczenia ze strony kontrahenta, akcjonariusza czy pracownika, jak i pozwu ze strony samej spółki. Dlatego posiadanie ubezpieczenia D&O GUARD zwiększa bezpieczeństwo finansowe spółki oraz jej wiarygodność w oczach kontrahentów.
Co pokrywa ubezpieczenie
pokrycie kosztów obrony prawnej przed roszczeniem – także w sprawach karnych,
wypłata odszkodowania – zasądzonego lub ustalonego w drodze ugody,
ochrona dla spółki w związku z roszczeniem z tytułu papierów wartościowych,
pokrycie kosztów postępowania przygotowawczego,
wypłata odszkodowania w sprawach o naruszenie praw pracowniczych,
ochrona członków władz zasiadających w spółkach zależnych, bez konieczności wykupywania oddzielnych polis,
ochrona w przypadku odpowiedzialności członków władz za zobowiązania publicznoprawne spółki,
pokrycie grzywien i kar administracyjnych.
Dla kogo?
Ubezpieczenie zostało stworzone dla podmiotów działających w formie spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również spółdzielni. Ubezpieczenie D&O GUARD oferujemy zarówno spółkom prywatnym, jak i publicznym oraz państwowym.
Zalety i cechy
Posiadanie ubezpieczenia daje większą swobodę przy podejmowaniu strategicznych decyzji w spółce, oraz pozytywny wpływ na wizerunek spółki w oczach partnerów biznesowych.
Ubezpieczenie zapewnia ochronę prywatnego majątku osób pełniących funkcje we władzach spółki kapitałowej.
Ochroną objęci są członkowie Zarządu oraz Rady Nadzorczej, Prokurenci, Spadkobiercy oraz Współmałżonkowie.
Ubezpieczenie zapewnia pokrycie kosztów obrony prawnej oraz środki na wypłatę odszkodowań.
Polisa D&O GUARD to profesjonalna pomoc świadczona przez lidera na rynku ubezpieczeń D&O w Polsce – Colonnade.
Nasz dział likwidacji szkód współpracuje z czołowymi kancelariami prawnymi w Polsce.
O skuteczności naszego zespołu świadczą fakty – do tej pory żaden z Ubezpieczonych nie został skazany przez sąd, a średnia miesięczna suma wypłat z ostatnich 5 lat to 700 000 złotych.
Skontaktuj się
Dla nowych oraz współpracujących brokerów kontakt odbywa się z regionalnymi przedstawicielami
pon. – cz. 9.00 – 17.30;
pt. 9.00 – 16.45
Najczęściej zadawane pytania
Ochroną są objęci:
członkowie Zarządu,
członkowie Rady Nadzorczej,
prokurenci,
pracownicy pełniący funkcje zarządcze lub nadzorcze,
osoby odpowiedzialne za księgi rachunkowe, w tym główny księgowy,
spadkobiercy i współmałżonkowie,
spółka w zakresie roszczeń z tytułu papierów wartościowych oraz roszczeń z tytułu naruszenia praw pracowniczych.
Pierwszą polisę na polskim rynku wystawiono w 1992 roku przez zespół pracujący wówczas w AIG.
Kwota najwyższego wypłaconego odszkodowania wyniosła 15 milionów złotych. Odszkodowanie to zostało opisane w mediach – więcej szczegółów pod linkiem: https://www.pb.pl/szopienice-dostana-15-mln-zl-odszkodowania-514928
Wielkość ubezpieczonej spółki nie ma znaczenia, czyli skala decyzji jest równa wobec prawa.
Panuje mylne przekonanie, że ryzyko wniesienia roszczenia dotyczy tylko dużych spółek. Małe spółki nie są medialne i sprawa podjęcia błędnej decyzji nie przedostanie się do mediów. Prawo nie różnicuje odpowiedzialności z uwagi na wielkość spółki. Odpowiedzialność jest taka sama dla dużych spółek giełdowych, jak i małych spółek działających lokalnie.
Małe lub średnie przedsiębiorstwo jest bardziej dynamiczne niż duże; w szczególności jest bardziej elastyczne i szybciej podejmowane są w nim decyzje. Aby przetrwać na konkurencyjnym rynku, zarządy małych spółek muszą wykazać się odwagą i dużą energią działań. Często do realizacji zadań może zabraknąć czasu, odpowiednich ludzi, pieniędzy. Bardzo często małe firmy nie posiadają działów, które potrafią zidentyfikować ryzyko oraz sprawnie nim zarządzać (działy prawne, analitycy, kierownicy ds. zarządzania ryzykiem, osoby, które będą potrafiły określić poziom ryzyka przy podejmowanej decyzji). Dla małych spółek jest to zbyt kosztowne. W rezultacie w razie roszczenia, to członek zarządu będzie musiał poświęcić czas, energię i pieniądze na obronę w związku z podjętymi działaniami. Ubezpieczenie D&O obejmuje koszty obrony oraz odszkodowania związane z pozwami objętymi polisą.
Tak. Zdarzają się sytuacje, w których spółka dobrze prosperuje, a niespodziewanie pojawiają się zarzuty wobec członków jej zarządu. Zarząd prosi wtedy o przedstawienie dowodów, stanowiących poparcie stawianych członkom zarządu zarzutów. Art. 293 i 483 KSH wskazują, że to na członku zarządu spoczywa obowiązek udowodnienia, że nie ponosi on winy. W tym przypadku, nie ma zatem domniemania niewinności. Oznacza to, że menadżerowie muszą wybronić się i udowodnić, że nie ponoszą winy za czyny oparte na nieuzasadnionych zarzutach. Zarzuty mogą pojawić się ze strony kogokolwiek, np. aktywistów, osób, które w dobrej lub złej wierze mierzą we władze spółki. Koszty obrony mogą tutaj być duże, a w przypadku braku polisy, nic nie chroni członków zarządu przed wydaniem własnych pieniędzy w obronie przeciwko czemuś, czego nie popełnili.

Nasz ekspert
Paweł Piwowarski
Z rynkiem ubezpieczeniowym jestem związany blisko 20 lat. Zaczynałem jako likwidator szkód majątkowych i osobowych, następnie w firmie brokerskiej i w zakładach ubezpieczeń byłem odpowiedzialny m.in. za rozwój ubezpieczeń finansowych, a od 11 lat zajmuje się wyłącznie underwritingiem ubezpieczeń D&O i POSI.
Powiązane Ubezpieczenia
Ubezpieczenie publicznej oferty papierów wartościowych
Czytaj więcejUbezpieczenie publicznej oferty papierów wartościowych chroni spółkę (emitenta) przed ewentualnymi konsekwencjami finansowymi wynikającymi z roszczeń osób trzecich, związanych z prospektem, memorandum lub innym dokumentem informacyjnym, na podstawie którego jest przeprowadzana publiczna oferta papierów wartościowych. Tego typu roszczenia mogą bazować na nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacjach zamieszczonych w prospekcie emisyjnym. Duża złożoność procesu przygotowania projektu oferty publicznej i zaangażowanie w proces wielu osób powoduje, zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się roszczeń.
Grupowe ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków
Czytaj więcejGrupowe ubezpieczenie NNW w Colonnade chroni pracowników w czasie pracy, jak również członków ubezpieczonej grupy podczas podejmowanych aktywności, przed negatywnymi konsekwencjami finansowymi nieszczęśliwych wypadków.