Terroryzm a odpowiedzialność cywilna

W 2018 r. niemal 16.000 osób straciło życie w wyniku aktów terroru, a do incydentów doszło w ponad 70 krajach. Upadek Państwa Islamskiego oraz zwycięstwa nad powstańcami al-Shabab w Somalii szczęśliwie wpłynęły na zmniejszenie nasilenia tego zjawiska.

Terroryzm a odpowiedzialność cywilna

W 2018 r. niemal 16.000 osób straciło życie w wyniku aktów terroru, a do incydentów doszło w ponad 70 krajach (1). Upadek Państwa Islamskiego oraz zwycięstwa nad powstańcami al-Shabab w Somalii szczęśliwie wpłynęły na zmniejszenie nasilenia tego zjawiska. Z drugiej strony obserwuje się nasilenie agresywnej polityki skrajnie prawicowych ideologii, co skutkuje pojawieniem się terroryzmu w krajach dotychczas bezpiecznych pod tym względem (np. ataki na meczety w Nowej Zelandii, w których zginęło 51 osób). 

Ryzyko terroryzmu, jakkolwiek bardzo osobliwe i emocjonalne w swej naturze, można traktować jako kolejny element niepewności, który można oddać na zewnątrz. Powszechnie znana jest na rynku dostępność ubezpieczenia ryzyka terroryzmu w majątku. Faktycznie, takie skojarzenie wydaje się naturalne. Chcielibyśmy natomiast zwrócić uwagę na to, że ryzyko dla płynności finansowej ubezpieczonych może występować również ze strony roszczeń osób trzecich, poszkodowanych w takich incydentach.  Rynek proponuje już rozwiązania i z takiej perspektywy.

Terroryzm w OC?

Rozszerzenia tego typu popularne są przykładowo w branży hotelarskiej. Po pierwsze, każde miejsce, które w swej naturze skupia ludzi, jest potencjalnym celem dla ekstremistów. Po drugie, międzynarodowa klientela takich miejsc podnosi poziom zarówno roszczeniowości, jak również wysokości samych roszczeń. Idąc analogicznym tokiem rozumowania, zwiększonym ryzykiem obarczone mogą być również np. biurowce, centra handlowe, stadiony, akademiki, agencje turystyczne, organizatorzy wydarzeń, przewoźnicy lotniczy, kolejowi itp. 

W odniesieniu do odpowiedzialności jako takiej, trudno wyobrazić sobie by to sam ubezpieczony zainicjował atak terrorystyczny na własny obiekt (chyba, że byłby to jego własny pracownik). Dużo łatwiej możemy sobie wyobrazić roszczenia związane z przypisaniem przyczynienia do incydentu jako takiego lub do jego rozmiarów. Można stawiać bowiem pytania np. czy wdrożone były odpowiednie procedury bezpieczeństwa, czy obiekt był wyposażony w odpowiedni sprzęt (kamery, bramki itp.), czy personel był przeszkolony pod kątem wyczulenia na to zjawisko.

Złoty środek

Kończąc w lżejszym tonie, cóż byłby to za newsletter, który nie informowałby o cudownym panaceum…😊 Potwierdzamy – w przypadku zidentyfikowania przedmiotowego ryzyka u Państwa Klientów, polecamy uwadze ofertę Colonnade. 

Zapraszamy do kontaktu.

(1) Global Terrorism Index 2019 opublikowany przez Institute for Economics i Think Tank Peace

 

Adam Ilkiewicz

Adam Ilkiewicz

Dyrektor Departamentu OC i Ubezpieczeń Środowiskowych

www.colonnade.pl

Zobacz więcej aktualności

Czego nie obejmuje tradycyjna polisa, znajdziesz w TERRORISM PROTECT

Dzień 11 września 2001 roku pamięta chyba każdy. Rutynę programu telewizyjnego przerwały wydarzenia z Nowego Yorku. Oczy całego świata patrzyły z niedowierzaniem na to, co działo się w...
Czytaj dalej

Ochrona dla usługodawców - PI PROTECT

Błąd, pomyłka, zaniedbanie – te słowa to wytrychy w świecie każdego przedsiębiorcy, który świadczy usługi na rzecz klienta. Potrafią splamić dobre imię firmy. Niejednokrotnie wiążą się...
Czytaj dalej

Ubezpieczenie od ryzyka wycieku danych osobowych w szkole

Placówka oświatowa to miejsce kojarzone głównie z edukacją. Jednak jak każdy zakład pracy, także w tym obowiązują pewne zasady. Jedna z nich dotyczy przepisów związanych z RODO.
Czytaj dalej