Odpowiedź Colonnade na nowe technologie w przemyśle maszynowym

Chcielibyśmy podzielić się z Państwem szczegółami naszego produktu stworzonego z myślą o potrzebach przedsiębiorstw produkcyjnych z różnych branż, dla których maszyny są szczególnie istotnym składnikiem majątku. 

 

 

Szanowni Państwo,

 

Elementy elektroniki w maszynach

Elektronika stała się nieodłącznym elementem wyposażenia maszyn. Układy elektroniczne są obecne nie tylko w dużych skomplikowanych maszynach, ale również w prasach hydraulicznych, wykrajarkach czy wytłaczarkach. Część tego rodzaju układów jest stosowana z konieczności, jak na przykład sterowniki (inaczej komputery lub moduły) silników napędowych. Dzięki nim dawka paliwa może być podawana bardziej precyzyjnie, co wpływa na spełnienie obligatoryjnych norm emisji spalin. Jednak zdecydowaną większość układów producenci montują po to, aby zwiększyć komfort i wydajność pracy, np. przekładnie ze zmianą biegów pod obciążeniem, elektrohydrauliczny rewers czy podnośniki sterowane elektronicznie. W przemyśle metalowym zaś pojawiły się obrabiarki CNC, lasery dokładnie wycinające wzory na arkuszach blach. To zaledwie kilka z ważniejszych elementów do sterowania, w których wykorzystywane są moduły elektroniczne.

Temu, kto doświadczył pracy choćby tylko z ww. rozwiązaniami, trudno będzie przesiąść się na maszynę, w której do obsługi każdego z elementów potrzeba mniej lub bardziej topornych dźwigni.

Nowoczesne rozwiązania ciągle jednak budzą w użytkownikach maszyn obawy o awaryjność i koszty napraw. 

 

Awaryjne, czy źle obsługiwane?

Pokutuje stwierdzenie, że elektronika to najbardziej zawodny element maszyny, a jej naprawa jest często kosztowna. Trzeba przyznać, że bez specjalistycznej wiedzy i sprzętu serwisowego nawet dobry mechanik (wyspecjalizowany w układach mechanicznych) nie poradzi sobie z ewentualnymi usterkami. Specjaliści od napraw elektroniki zgodnie podkreślają, że niemal wszystkie usterki układów sterujących powstają z winy użytkownika.  Błędnie przyjęło się, że elektronika w maszynach jest najbardziej zawodna, jednak w większości przypadków właśnie ona zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi, a w sytuacji uszkodzenia jednego elementu chroni przed awarią kolejne.

Jak wskazują specjaliści od napraw układy elektroniczne niezawierając elementów ciernych nie zużywają się tak, jak mechaniczne. Zaobserwować można jedynie ich starzenie się, a to zachodzi w powolnym procesie, zazwyczaj znacząco przekraczającym żywotność danej maszyny.

 

Jak ubezpieczać?

Objęcie ochroną ubezpieczenia maszyn zawierających elementy elektroniki przysparza ubezpieczycielom wiele problemów. Jak ubezpieczyć takie maszyny? Czy na produkcie przeznaczonym dla maszyn? Czy na produktach przeznaczonych elektronice? A może stworzyć hybrydę? Tylko jaką? 

W Colonnade przyjęliśmy, że maszynę z częścią elektroniczną, której wartość nie przekracza 50% wartości całego urządzenia obejmujemy ochroną w ramach jednego ubezpieczenia – MACHINERY BREAKDOWN PROTECT. Produkt ten włącza element elektroniczny, co pozwala nam nadążać za zmieniającą się technologią budowy maszyn oraz światem, który bardzo dynamicznie rozwija tę branżę. Ochrona ubezpieczenia maszyn MACHINERY BREAKDOWN PROTECT pokrywa wszystkie szkody wewnętrze, które mogą powstać w urządzeniu, w tym: wady materiałowe, wady w wykonaniu, błędy materiałowe, a w świetle powyższego najważniejsze – wadliwa obsługa maszyny przez pracownika.

 

Zapraszamy do współpracy,

Paweł Sonnenberg

Paweł Sonnenberg 

Technical Underwriting Manager

Colonnade Insurance S.A. Oddział w Polsce

www.colonnade.pl

 

Zobacz więcej aktualności

Speed Dating z zespołem OC

W dzisiejszym newsletterze chcielibyśmy się skupić na tym, co najistotniejsze: na ludziach. I przybliżyć Państwu członków zespołu OC.
Czytaj dalej

Ubezpieczenie turystyczne

Planując wypoczynek nie można zapominać o ubezpieczeniu. Polisa turystyczna zapewnia ochronę w podróży.
Czytaj dalej

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – co warto o nim wiedzieć?

Jeżeli chcesz czuć się bezpieczniej w każdej sytuacji, zadbaj o ubezpieczenie na wyjazd za granicę, dzięki któremu unikniesz dodatkowych wydatków i problemów. Jak to mówią – przezorny...
Czytaj dalej