Wybierasz się w podróż? Pamiętaj o ubezpieczeniu. Kup już dziś i oszczędź sobie stresu.

wyjazdy turystyczne w tropikalne  egzotyczne kraje, pani na tle łódek
Kompleksowa ochrona i wysokie sumy ubezpieczenia

Polisa turystyczna - Twój sposób na spokojny wyjazd bez zmartwień

Bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny jest jednym z najważniejszych elementów udanego wypoczynku. Okazuje się jednak, że wybór polisy turystycznej może przyprawić o ból głowy. Na rynku ubezpieczeń  istnieje wiele firm, których oferty różnią się między sobą.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia turystycznego online, ile powinna wynieść składka i która część umowy jest najistotniejsza?


Czym jest polisa turystyczna?

Polisa turystyczna (podróżna) to dokument, który potwierdza zapewnienie ochrony podczas wyjazdu. Najczęściej decydują się na niego osoby wyjeżdżające za granicę, chociaż niska cena ubezpieczenia wakacji krajowych przyciąga również tych podróżujących po Polsce.

Ucząc się na błędach innych, na szczęście coraz częściej decydujemy się na polisę, jednak wciąż nie jest to regułą. Nadal spora część wyjeżdzających Polaków nie wybiera ochrony.  Pamiętajmy, że oszczędzanie na ubezpieczeniu podróżnym może przynieść negatywne skutki. Prywatne leczenie za granicą kosztuje nawet kilkaset tysięcy euro, podczas kiedy cena ubezpieczenia tygodniowego wyjazdu nie powinna przekroczyć kilkudziesięciu złotych.

Jeśli chcesz wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę ubezpieczenia podróżnego online (które wykupisz w kilka minut bez wychodzenia z domu), zapoznaj się z naszymi poradami.

Elementy ubezpieczenia turystycznego

Większość polis turystycznych składa się z 4 elementów:

  1. Koszty leczenia i assistance (KL)
  2. Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym (OC)
  3. Następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW)
  4. Ubezpieczenie bagażu podróżnego


Przyjrzyjmy się im z bliska:

To najważniejszy element umowy, bez którego lepiej nie wybierać się za granicę. Właśnie dzięki niemu uzyskasz pomoc w razie konieczności ratowania zdrowia lub życia. Wizyty w szpitalach, konsultacje u lekarzy i transport medyczny to jego najważniejsze elementy. Ubezpieczenie może też obejmować usługi dodatkowe, takie jak pomoc w zakupie leków.

Sprawdzając warunki ubezpieczenia kosztów leczenia, zwróć szczególną uwagę na:

  • wyłączenia ochrony, czyli listę sytuacji, w których ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy,
  • rodzaj rozliczenia, czyli to, kiedy i w jakiej formie ubezpieczony otrzyma pokrycie kosztów,
  • gwarantowane sumy kosztów leczenia, czyli jaką maksymalną kwotę ubezpieczyciel wypłaci na pokrycie wydatków związanych z leczeniem,
  • rozszerzenia, istotny punkt – muszą obejmować ewentualnie występujące choroby przewlekłe, ciążę lub pomoc w razie wypadku związanego z uprawianiem sportów ekstremalnych.

Czasami wystarczy przeznaczyć na tę część ochrony kilka złotych więcej, a warunki umowy zmienią się na dużo lepsze. Tańsze pozycje mogą niestety zawieźć w sytuacji kryzysowej.

Ta część ubezpieczenia zagwarantuje odszkodowanie osobom trzecim, jeśli posiadacz polisy uszkodzi ich mienie lub doprowadzi do czyjegoś uszczerbku na zdrowiu. Wyroki sądów bywają surowe i zdarza się, że oprócz zwrotu kosztów leczenia opiewających na dziesiątki lub setki tysięcy euro, nakazują wpłaty dożywotniej renty dla poszkodowanego. Dlatego należy pamiętać – brak OC za granicą może wpłynąć na całą przyszłość urlopowicza.

Jeśli w trakcie podróży ubezpieczony ulegnie wypadkowi, który na stałe wpłynie na jego funkcjonowanie (tzw. trwały uszczerbek na zdrowiu), ubezpieczyciel wypłaci kwotę określoną w umowie. Jej wysokość określona jest w z tabeli, która opisuje możliwe wypadki i wysokości wypłat. Po decyzji ubezpieczyciela środki wpłyną na konto posiadacza polisy.

Przydatne szczególnie przy podróży samolotem. Zdarza się, że bagaże podróżnych zostają zniszczone lub ukradzione, a ci zostają niemal bez niczego w obcym kraju. Ta umowa zabezpieczy finansowo na wypadek takiej sytuacji. Bywa, że nie jest to punkt obowiązkowy umowy ubezpieczenia, jednak warto się nad nim zastanowić.

Ile kosztuje ubezpieczenie w podróży?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Koszty ubezpieczenia podróży zaczynają się od 7,49 zł. Najtańsze pozycje zazwyczaj zapewniają podstawową ochronę, a te najdroższe kierowane są do osób o specjalnych wymaganiach: np. starszych, przewlekle chorych, czy uprawiających sporty ekstremalne. Nasi specjaliści radzą zazwyczaj, żeby w przypadku wyjazdu do różnych regionów zabezpieczać się minimum na kwotę:

  • 50 000 euro – Europa
  • 100 000 euro – inne kontynenty
  • 200 000 euro lub więcej – kraje o najwyższych kosztach leczenia (USA, Kanada, Australia)

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, lepiej wybrać wyższą wartość ubezpieczenia. Choć 50, 100 czy 200 tysięcy euro wydają się astronomicznymi wartościami, to trzeba się liczyć z tym, że koszty leczenia mogą być nawet wyższe. Czasami nawet najprostsze operacje podnoszą tę kwotę kilkunastokrotnie.


3 cenne rady – jak kupować ubezpieczenie wyjazdowe

Po pierwsze, nie należy zostawiać zakupu ubezpieczenia na ostatnią chwilę. Może okazać się wtedy, że w pośpiechu umkną ważne aspekty umowy.

Po drugie, należy się upewnić, że zakres ochrony spełnia oczekiwania. Jeżeli pojawią się  pytania lub wątpliwości prosimy o telefon do nas +48 22 276 26 02.

Po trzecie, przed wyjazdem warto zapisać w telefonie numer polisy ubezpieczeniowej.

Polisę warto także wydrukować i mieć ją ze sobą w trakcie podróży.


Dlaczego tak naprawdę potrzebujemy ubezpieczenia turystycznego?

Posiadając dobre ubezpieczenie turystyczne, jesteśmy chronieni przed wydatkami, których z reguły nie przewidujemy. Będzie to np. rehabilitacja, leczenie poza granicami kraju, powrót do domu po wypadku, skrócony urlop, opóźniony lot, czy też skradziony bagaż. W każdej z tych sytuacji, czekają nas dodatkowe, a często niemałe koszty. Z uwagi na ochronę własnych funduszy, o wiele bardziej opłaca się zainwestować w dobrą polisę, niż ryzykować wydatek kilkuset, a nawet kilkudziesięciu tysięcy euro.


Jak odpowiednio podejść do wyboru ubezpieczenia?

W wypadku każdego ubezpieczenia na wyjazd, zawsze najważniejsze są koszty leczenia, ponieważ to właśnie problemy ze zdrowiem generują największe wydatki. Chociażby lekarskie wizyty, lekarstwa i inne środki medyczne, transport – to wszystko usługi, które będą nas wiele kosztować, a odpowiednia polisa ochroni przed tymi opłatami. W granicach Europy, możemy liczyć na częściowo bezpłatną pomoc medyczną, którą zapewnia nam  karta EKUZ. Minimalna suma gwarantowana nie powinna wynosić mniej niż 20 tysięcy euro, jednak zaleca się, aby było to chociaż 30 tysięcy euro. Jeśli wybieramy się już poza Europę, lepiej, żeby było to przynajmniej 100 tysięcy euro. Kiedy wybieramy się do państw, w których wiadome jest, że koszty leczenia są bardzo wysokie (USA, Australia, czy też Kanada), warto skorzystać z ubezpieczenia na wyjazd za granicę bez sumy gwarantowanej, gdyż nie ma wówczas żadnego limitu. Jeżeli mamy świadomość występowania u nas trwałych schorzeń, konieczne jest też rozszerzenie polisy o zakres ochrony dodatkowej, gdyż zachodzi wówczas większe ryzyko różnych dolegliwości. Podobne sytuacje występują w przypadku kobiet w ciąży.


Ubezpieczenie podróżne online

Jeśli chcesz oszczędzić swój czas i uzyskać profesjonalną pomoc, zapraszamy do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta (+48 22 276 26 02). Możesz też wypełnić formularz kontaktowy na stronie i poczekać na telefon od nas. Gwarantujemy kompleksowe ubezpieczenie turystyczne z wysokimi sumami świadczeń.